Ruiny kościoła św. Marcina w Gryżynie

Niestety nie pamiętam, kto i kiedy zabrał mnie pierwszy raz na ruiny kościoła św. Marcina w Gryżynie. Pewnie matka lub ojciec, pewnie byłem dzieckiem. Raczej oboje i na pewno za dzieciaka.

Jak dojechać?

Ruiny kościoła św. Marcina znajdują się w Wielkopolsce, w powiecie kościańskim, w sąsiedztwie wsi Gryżyna. Wieś z kolei leży około 10 kilometrów od Kościana w kierunku południowo-wschodnim. Poniższa mapka dokładnie wskazuje miejsce, w którym znajdują się pozostałości budowli.

Historia kościoła św. Marcina w Gryżynie

O samych ruinach wiem tyle, ile można wyczytać z tablicy przed nimi. Opisuje ona krótko historię kościoła.

Wzniesiony został w 4 ćw. XIII w. z fundacji Wojsława Borka. W 1683 r. filialny kościoła św. Barbary. Od końca XVIII w. w ruinie. Kościół o charakterze wczesnogotyckim, murowany z granitowych kamieni polnych, mury obwodowe o grubości ok. 1,2m i wysokości 7m. Nawa na rzucie prostokąta, w prezbiterium ślady osadzenia sklepień. W południowej ścianie nawy pozostałości trzech okien. Od strony południowej i zachodniej dwa ostrołukowe portale.

Wypady na ruiny

Na ruiny jeździłem rowerami w wieku szkolnym z kolegami. Było to prawie po drodze do Nowego Dębca, okolicznej miejscowości wypoczynkowej. Skręcaliśmy tam głównie po to, by wspinać się na mury kościoła. Sprawiało nam to mnóstwo frajdy, choć dziś zdaję sobie sprawę, jak było to mało odpowiedzialne.

Z kolei w liceum zdarzało nam się chodzić w nocy z Nowego Dębca na ruinki. Byliśmy z reguły wstawieni, bo pić lubiliśmy i pewnie dlatego nie pamiętam zbyt dużo z tych wędrówek. Dzieliliśmy się strasznymi lub śmiesznymi opowiastkami, a po dojściu na miejsce po prostu wracaliśmy.

Legenda o brzozie gryżyńskiej

Z samą Gryżyną związana jest legenda. Przez życie słyszałem ją wiele razy, choć ostatnio rzadziej, bo i opowiadać nie ma komu. Póki byłem dzieckiem różne warianty historii słyszałem od dziadków lub kolegów w szkole. Jej literacką wersję można przeczytać, a nawet posłuchać w serwisie Region Wielkopolska.

Dodaj komentarz