Gomorra

Serial „Gomorra” miał potwierdzić, że warto szukać ciekawych obrazów, a nie tylko czekać na kolejne sezony wcześniej oglądanych superprodukcji. I co tu dużo pisać, włoskie dzieło jest bardzo dobre, świetne! Doskonale wpisuje się w modę na seriale i śmiało konkuruje z tymi najbardziej uznanymi.

Włoska mafia po raz kolejny

Miejsce akcji – Neapol, Włochy. Temat na pierwszy rzut oka wyeksploatowany – mafia, porachunki między gangami i walka o władzę. Cóż zatem ciekawego ma serial Gomorra?

Obraz włoskiej społeczności, dla której sąsiedztwo i działalność oprychów nie jest niczym nadzwyczajnym, a czymś zupełnie naturalnym. Młodzi próbują wkręcić się w mafijne struktury, a starzy patrzą na wszystko posłusznie, nie podnosząc protekcjonalnego głosu. Przedstawienie tej sytuacji jest niezwykle obrazowe i uderzające, pozbawione kompromisów i łatwych rozwiązań. Dla mnie majstersztyk!

Nie ma miejsca na romantyczny i cnotliwy obraz mafii z Ojca chrzestnego. Zdecydowana większość bohaterów jest negatywna, wyrachowana, bez zastanowienia sięga po broń, gdy sytuacja tego wymaga. Przez to produkcję cechuje brutalność, krwistość, trup w niej ściele się gęsto. Mimo to wszystko wydaje się realne i raczej jest, bo serial oparto na reportażowej książce Roberto Saviano. Całość zdecydowanie warta obejrzenia!

Dodaj komentarz