Kwatera żołnierzy radzieckich w Kościanie

Kwatera żołnierzy radzieckich na cmentarzu w Kościanie długo, niemal wcale nie przykuwała mojej uwagi. Za dziecka większe zainteresowanie wzbudzały dwie, od zawsze pomalowane na zielono armaty. De facto stoją one do dziś przy kamiennym monumencie, który z kolei jest miejscem centralnym całej kwatery poświęconej radzieckim żołnierzom.

Kilkanaście lat temu owe haubice zdawały się najprostszym odbiciem wszystkich opowieści dziadka o wojnie. Wzbudzały prostą analogię między walkami, wojakami i cmentarzami. Wydawało się, że te dwie armaty odegrały główną rolę w tej całej sześcioletniej zawierusze i były w każdym miejscu, o którym piszą w historycznych podręcznikach. Dziś oczywiście jest inaczej, gdyż wyobrażenia o konfliktach zbrojnych i historii mam nieporównywalnie bogatsze, ale wtedy te działa były początkiem wielkich wizji w głowie dziecka.

Odnowienie sektora

Niedawno, w 2012 roku cały sektor został odnowiony. Groby żołnierzy zyskały nowe tablice, zasiano trawnik, a na szczycie monumentu zamiast dwóch gwiazd, sierpa i młota wstawiano jedną czerwoną gwiazdę. Całość prezentuje się o niebo lepiej, wręcz przykuwa wzrok. Zmianę tę oceniam bardzo pozytywnie i życzę sobie, by i mauzoleum ofiar II wojny światowej zostało tak dobrze odświeżone i uporządkowane.

Kontrowersje wokół symboli radzieckich

Co ciekawe, wspomniana zmiana symboli w kwaterze żołnierzy radzieckich wzbudziła pewną kontrowersję. Decyzję podjął wojewoda, ale przez część opinii publicznej została ona skrytykowana. Taką o to informację można przeczytać w portalu naszemiasto.pl:

Nie wszystkim Kościaniakom podoba się jednak ta decyzja. Tłumaczą, że przecież nikt nie życzyłby sobie, by usuwano symbole z pomników i mogił poświęconych Polakom, którzy zginęli na Kresach.

Pretensje nie były bezzasadne. Po 4 latach mogę powiedzieć, że krytycy niczego nie wskórali. Na monumencie do dziś została już jedna czerwona gwiazda.

Dodaj komentarz