Pałac w Racocie

Przez Racot przejeżdżałem wielokrotnie, nie myśląc nigdy, by zatrzymać się i obejrzeć tamtejszy pałac. Dopiero ostatnio przy okazji wycieczki rowerowej, chcąc odsapnąć, wjechaliśmy na szerokie podwórze obiektu.

Pałac jak z opowieści

Pałac i sąsiednie budynki robią wrażenie, są zadbane i wyremontowane. Nie da się nie zauważyć przystrzyżonego trawnika i wypielęgnowanej zieleni. Zapewne zabiega o to właściciel mieszczącego się w obiekcie hotelu i restauracji. Gmach, nawet jeśli wielkością nie powala, odzwierciedla dokładnie to, co rozumiem pod pojęciem „pałac”.

Przy wejściu przymocowana tablica dumnie głosi, że mamy do czynienia z rezydencją prezydentów. Historia pałacu wspomina o takich gościach jak Poniatowski, Kościuszko czy Mościcki. Swoją rangę budynek zawdzięczał przede wszystkim powstałej przy nim stadninie koni, która przetrwała do dnia dzisiejszego.

Angielski ogród

Najbardziej podczas naszego postoju zaskoczył mnie ogród na tyłach pałacu. Dotąd myślałem, że za budynkiem nie mieści się nic ciekawego. A jednak! Warto zobaczyć to spokojne, ciche i ładne miejsce, idealne na kwadrans odpoczynku i krótki spacer. Przy ścieżkach ustawionych jest kilkanaście tablic edukacyjnych dotyczących okolicznej fauny i flory – niby nic wielkiego, a uświadamia, jak prosta wiedza umyka nam przez lata. Na końcu ogrodu mieści się stawek, z którego usłyszeliśmy głośny rechot żab.

Pałac znajduje się w Wielkopolsce, w powiecie kościańskim, we wsi Racot. Wieś z kolei leży około 4 kilometry od Kościana w kierunku południowo-wschodnim. Załączona mapka dokładnie wskazuje, jak dotrzeć do budynku.

Dodaj komentarz